شهر هزار شهید ، بدون نشانی از شهید

قریب ۲۸ سال از جنگ تحمیلی گذشته است، فرزندانی از دیار مسجدسلیمان غیور، به ندای عالمی بزرگ و فقیهی عظیم الشأن برای دفاع از شرف و کیان کشورشان به جبهه ها شتافتند، این جوانان در جنگی سخت، حماسه ها آفریدند که جهانیان را به شگفتی و تحسین آنان واداشت.

اینجا دیار همان مردان حماسه ساز است، اینجا دیار مردان پولادین گردان سلمان است،  اینجا دیار شهید مسلم حاتمی ، شهید شهنی فیض، بهنام محمدی و ….. است؛ به واقع باید گفت که اگر تنها یکی از این شهداء متعلق به کشوری دگر بود بدون شک او را اسطوره و تمثالش را به عنوان یک نماد ملی در معابر ، خیابان ها و حتی بر روی پول ملی درج می کردند …

چقدر ما قدر داشته هایمان را می دانیم؟؟؟؟

شهداء چقدر در طرح ها و برنامه ریزی های شهری ما جا دارند؟؟؟؟

آیا می دانیم زنده نگه داشتن یاد و نام شهید می تواند جوانان جامعه را در برابر توطئه نرم دشمن واکسینه کند …؟؟؟؟

چقدر در زنده نگه داشتن این یادها تلاش و یا اقدا‌می کرده ایم؟؟؟؟

 

چرا برای اهالی این دیار نام خیابان ها باید با نام های قدیمی و پوسیده آشنا باشد؟؟؟

 

بعضی از شهرهای همجوار در این امر به نوعی از ما پیشی گرفته اند به طور مثال ؛ اهواز و دزفول که  جای جای شهرشان مملو از یاد شهداست و نام برخی از میادین و خیابان ها مفتخر است به این نام های نیکو.

 

به واقع برای یک شهر با این آمار افتخار آفرین شهداء زیبنده نیست که هیچ یاد و نامی از شهیدش در میادین و کوچه و خیابان ها نباشد، احساس میشود که وقت آن رسیده است که این نام گذاری ها یک بازنگری کلی شوند.

همه باید در این امر یکدیگر را کمک کنند، مردم و نخبگان م یتوانند نقش ایفا کنند؛ ریاست بنیاد شهید و امور ایثارگران، شهرداری و مسؤلین فرهنگی شهرستان نقش تعیین کننده ای در این مقوله دارند ….

 

حقی که شهدا به گردن همه ی ما دارند قابل انکار نیست؛ هرکدام از ما سعی کنیم به سهم خود در این جهت گامی برداریم که عمل پسندیده ایست …..

 

رضا زیلابی علاسوند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *