انتخاب نام نیکو و تربیت دینی فرزند توسط والدین دو عامل اساسی در زندگی افراد

به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت السلام جوادی‌پور در کارگاه آموزش خانواده و سبک زندگی که در مسجد مقدس جمکران برگزار شد، اظهار کرد: یکی از شاخه‌های تربیتی امام حسین (علیه السلام) انتخاب نام زیبا برای فرزندان است، چرا که اسم به انسان عزت و کرامت می‌دهد.
وی ادامه داد: در فرهنگ اهل بیت (علیهم السلام) مسلمانان از گذاشتن اسم‌های پست و دون بر روی فرزندان منع شده‌اند. نام باید متناسب با فرهنگ دینی و جامعه باشد. بنابراین درباره نامی که می‌خواهید برای فرزندانتان بگذارید شدیداً توجه کنید.
محقق و پژوهشگر حوزوی درباره انتخاب بهترین و زیبا‌ترین نام در سطح جهان گفت: کسانی که نام فرزندانشان از فرهنگ بیگانه نشأت گرفته است بدانند امروزه پرطرفدار‌ترین نام، نام مبارک پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) است. این اسم طراوت دارد.
جوادی‌پور در این باره که بسیاری از نام‌ها برای کوچکی مناسب است و بعضی از نام‌ها برای سنین بالا‌تر اظهار کرد: شخصیت‌ انسان‌ از اسمش نشأت می‌گیرد و نام‌ها بر روی شخصیت تأثیر به سزایی دارد. فرزندان شما وارد محیط اجتماع می‌شوند، باید از نامی که شما بر روی آن‌ها گذاشته‌اید لذت ببرند. یکی از اجتماعات محیط مدرسه است. جامعه ما اسلامی ایرانی است و خانواده‌ها باید اسامی زیبای اسلامی و یا ایرانی را برای فرزندانشان انتخاب کنند.
وی دومین موضوع مهم در سبک تربیتی امام حسین (علیه السلام) را اظهار محبت به فرزندان خواند و گفت: کودک در هفت سال اول نیاز بیشتری به محبت قلبی، زبانی و رفتاری دارد. محبت قلبی در آغوش کشیدن، محبت زبانی حرف زدن و محبت رفتاری یعنی بوسیدن، وقت گذاشتن و هدیه گرفتن برای کودک است. حضرت در محبت رفتاری بسیار دست فرزندانشان را می‌‌بوسیدند.
محقق و پژوهشگر حوزوی گفت: خیلی مهم است که پدر و مادر تربیت دینی سازنده‌ای داشته باشند. تربیت دینی هم‌خوانی گفتار و رفتار است. ‌در زندگی اهل بیت (علیهم السلام) شاهد هستیم که حضرات معصومین خود عامل به خوبی‌ها بودند.
وی خاطرنشان کرد: امام حسین (علیه السلام) وقتی می‌فرمود احسان کنید، خودشان شب‌ها به در خانه ایتام می‌رفتند به آن‌ها کمک می‌کردند وبرایشان آذوقه می‌بردند. بنابراین معنویت همچون خیابانی دو طرفه است.
انتهای پیام/

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *