انفاق به فقرا از زیبایی‌های محرم

به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام جوادی‌پور در کارگاه آموزش خانواده و سبک زندگی به تبیین نحوه برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (علیه السلام) پرداخت و اظهار کرد: هر کس به اندازه خودش باید در امر برگزاری عزاداری سید الشهدا (علیه السلام) سهیم باشد. بیایید در ایام عزاداری امام حسین (علیه السلام) منازل خود را به نحوی فضا سازی کنیم که مسئله محرم مشخص بشود.
وی لباس و پرچم سیاه را نشانه حزن و اندوه خواند و افزود: در ماه محرم و صفر سر در منازل خود را با پارچه‌های عزاداری، تابلو‌ها، پرچم‌های مخصوص این ایام بپوشانید. در منازل خود روضه برپا کنید. زیرا اقامه عزا برای امام حسین (علیه السلام) و یاران شهیدش، نه تنها از ثواب و پاداش فراوانی برخوردار خواهد بود، بلکه موجب سعادت ابدی از سوی پروردگار است.
این محقق و پژوهشگر حوزوی کمک به فقرا را از سیره اخلاقی حضرت خواند و بیان داشت: احسان و انفاق در ماه محرم اگر فرهنگ سازی بشود زیباست. در کنار دعوت از عزاداران حسینی بر سر سفره امام حسین (علیه السلام) از فقرا و نیازمندان هم دعوت کنید. کمک به فقرا کاری بود که ایشان انجام می‌دادند. همچنین باید به گونه‌ای نذری دهیم که به دست محرومان هم برسد.
جوادی‌پور یکی از زیبایی‌های محرم را در کنار عزاداری برای امام حسین (علیه السلام) انفاق به فقرا به صورت خانه به خانه دانست و افزود: زمانی که امام سجاد (علیه السلام) پیکر مبارک پدر بزرگوارشان را درون قبر می‌گذاشتند بر روی شانه‌های حضرت سیاهی به چشم ‌خورد. از ایشان پرسیدند این سیاهی چیست؟ فرمودند که پدر من شب‌ها وسایلی را بر روی دوش مبارک گذاشته و به فقرا سر می‌زد.
وی در مورد بروز اشرافی‌گری در برخی نذری‌ها دادن‌ها، چشم و هم چشمی و اسراف در جلسات عزاداری خاطر نشان کرد: هیچ کدام از بزرگان دین ما اینگونه اقامه عزا برای سیدالشهدا (علیه السلام) را صحیح نمی‌دانند. بهتر است از تجملات‌ و هزینه‌های نامتعادل کم کرده، و در راه خیر قلوب فقرا را شاد کنیم و توجه داشته باشیم که چشم و هم چشمی باعث می‌شود از نیت اصلی دور شویم.
انتهای پیام/

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *