ایران و کره جنوبی در ساخت پتروپالایشگاه همکاری می کنند

چاپ خبر

عضو هیئت مدیره شرکت پتروشیمی مسجد سلیمان از برنامه این شرکت برای امضای قرارداد تأمین مالی و ساخت یک واحد پتروپالایشگاه با کنسرسیومی متشکل از شرکتهای کره ای خبر داد. به گزارش خبرگزاری مسجدسلیمان-ام ای اس نیوز- به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، علی سیفیان گفت: با هدف توسعه منطقه انرژی زیلائی واقع […]

حهحخعضو هیئت مدیره شرکت پتروشیمی مسجد سلیمان از برنامه این شرکت برای امضای قرارداد تأمین مالی و ساخت یک واحد پتروپالایشگاه با کنسرسیومی متشکل از شرکتهای کره ای خبر داد.
به گزارش خبرگزاری مسجدسلیمان-ام ای اس نیوز- به نقل از خبرگزاری صدا و سیما ، علی سیفیان گفت: با هدف توسعه منطقه انرژی زیلائی واقع در مسجدسلیمان به عنوان هاب دوم پتروشیمی استان خوزستان، مذاکرات فشرده ای با شرکتهای معتبر آلمانی، چینی و کره ای در حال انجام است.

وی زمینه مذاکراه با مشارکت شرکتهای معتبر کره ای به رهبری شرکت ساموو کره جنوبی را تأمین مالی واحداث یک واحد پتروپالایشگاه، واحدهای پایین دستی و تاسیسات جانبی دانست و گفت: این پترو پالایشگاه در کنار فاز نخست پروژه پتروشیمی مسجد سلیمان که روند ساخت آن پیشرفت مطلوبی دارد، احداث می شود.

عضو هیئت مدیره شرکت پتروشیمی مسجد سلیمان گفت: حجم سرمایه گذاری مورد نیاز برای توسعه واحدهای یادشده حداقل یک و نیم میلیارد دلار برآورد شده است.

سیفیان با بیان این که موافقتنامه با این شرکت کره ای نهایی شده است، افزود: برای امضای رسمی آن درانتظار اخذ و ارائه مجوزهای لازم در بخش تأمین مالی از سوی شرکت کره ای و همچنین دولت متبوع آن کشور هستیم.

این مدیر شرکت پتروشیمی مسجد سلیمان با اعلام این که قرارداد مورد اشاره در بخش توسعه و تکمیل واحدهای طرح یادشده تا رقم پنج میلیارد دلار قابل افزایش است، خاطرنشان کرد: منطقه انرژی زیلائی به عنوان دومین هاب انرژی و پتروشیمی استان خوزستان بعد از منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در ماهشهر مورد توجه شرکتهای معتبر آلمانی و کره ای در حوزه تأمین فناوری و ساخت واحدهای پتروشیمی قرار گرفته است.

وی ظرفیت های بالای منطقه مسجد سلیمان از نظر برخورداری از منابع غنی نفت و گاز را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: همه منابع مورد نیازاز جمله دسترسی به آب شیرین و خوراک برای تبدیل این بخشبه یک منطقه ویژه پتروشیمی فراهم است و در صورت نهایی شدن طرح جامع فرآیندی، بسترهای قراردادی لازم جهت برای مشارکت شرکتهای خارجی در امر تأمین مالی و ساخت واحدهای آن به طور کامل وجود دارد.

سیفیان افزود: این شرکت با جدیت تمام، موضوع نهایی کردن طرح جامع فرآیندی این منطقه را پیگیری کرده که ان شاءالله پس از اخذ تاییدیه های لازم، به سرعت فرآیند تأمین مالی و اجرایی شدن قراردادهای ساخت واحدهای پیش بینی شده آغاز خواهد شد.

موافقتنامه همکاری شرکت صنایع پتروشیمی مسجد سلیمان با شرکت ADKL آلمان به ارزش ۲ میلیارد یورو که تا سقف ۱۰ میلیارد یورو قابل افزایش است نیز در خرداد ماه جاری امضا شد.

شرکت صنایع پتروشیمی مسجد سلیمان با هدف توسعه صنایع پتروشیمی در منطقه شمال خوزستان با اهدافی همچون تلاش در جهت گسترش صنایع نوین، ارتقای سهم پتروشیمی در صادرات غیر نفتی، توسعه صنایع کشور بویژه در منطقه شمال استان خوزستان، استفاده از منابع طبیعی برای تولید محصولات پتروشیمی با ارزش افزوده بالا، گسترش حمل و نقل در منطقه در جهت صادرات مازاد به بازارهای داخلی و خارجی تشکیل شده است.

*۶ هزار کیلومتر خط لوله انتقال گاز اجرا می شود

شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران براساس برنامه های تعریف شده طی سالهای آینده بیش از ۶ هزار کیلومتر خط لوله سراسری گاز اجرا می کند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، در پنل چشم انداز صنعت گاز در نیم قرن آینده که در حاشیه پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی گاز ایران برگزار شد، گفت: تاکنون بیش از ۳۴ هزار کیلومتر خط لوله گاز در کشور اجرا شده و ساخت هزار و ۶۸۰ کیلومتر خط لوله نیز در دست اجراست.

حسن منتظر تربتی با اشاره به اجرای ایستگاههای تقویت فشار گاز نیز افزود: تاکنون ۷۶ ایستگاه تقویت فشار گاز در سطح کشور احداث شده و ساخت ۱۰ ایستگاه نیز در دست اجراست.

وی ادامه داد: با هدف توسعه صنعت گاز در سالهای آینده، ۳۶ ایستگاه نیز در برنامه ساخت قرار دارد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با اشاره به روند ساخت پالایشگاهها و خطوط لوله گاز سراسری در ایران از ابتدا تاکنون و توانمندیهای شرکتهای ایرانی در این حوزه ها اظهار کرد: هم اکنون ۶۶ مشاور و ۱۳۹ پیمانکار رتبه ۱، امکان مشارکت در ساخت پالایشگاهها، خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار گاز را دارند.

وی با بیان این که خوشبختانه ظرفیت ساخت سالانه ۲,۵ میلیون تن لوله در کارخانه های اهواز، سدید و صفا وجود دارد، یادآور شد: با دستور کار قرار دادن برنامه های خودکفایی و کاهش وابستگی به خارج از کشور، هم اکنون توانمندی ساخت دو نوع توربوکمپرسور ۲۵ مگاوات در ایران وجود دارد.

تربتی با بیان این که هم اکنون امکان تولید بیش از ۹۰ درصد اقلام خطوط انتقال گاز و تاسیسات تقویت فشار در کشور را داریم، ادامه داد: طراحی و اجرای سالانه هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط لوله انتقال گاز فشار قوی و طراحی و اجرای پنج ایستگاه تقویت فشار از دیگر قابلیتهای صنعت گاز ایران بشمار می رود.

وی در ادامه به موانع و مشکلات موجود نیز اشاره کرد و گفت: متناسب نبودن منابع مالی تخصیص یافته با حجم پروژه های تعریف شده، عدم بهره گیری مشاوران و پیمانکاران از روشهای نوین در طراحی و اجرا، حرفه ای نبودن فضای مشاوره و پیمانکاری در ایران و مشکلات ساختاری و مالی کارخانه های لوله سازی از جمله موانع و مشکلات پیش روی این صنعت است.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران با بیان این که برای عبور از این مشکلات راهکارهایی وجود دارد، تصریح کرد: اصلاح شرایط مستندسازی طرحها، بهبود شرایط طراحی با رعایت ملاحظات اقتصادی و زیست محیطی، استفاده از فناوریهای جدید در اجرای خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار گاز، استفاده از روشهای جدید از قبیل BOT، BLT و … برای تامین منابع مالی پروژه ها و… از جمله راهکارهای عبور از مشکلات است.

وی با اشاره به ترسیم چشم انداز این شرکت گفت: ورود به بازارهای منطقه ای و جهانی بعنوان یکی از شرکتهای فعال در ساخت و اجرای طرحها از جمله برنامه هایی بشمار می رود که برای این شرکت ترسیم شده است.


این مطلب را به اشتراک بگذارید:

لینک کوتاه :

دسترسی آسان به این پست :

لطفاً ديدگاه خود را در مورد اين خبر در زير وارد نمائيد :

نظرات

تصویر کپچا

فراخوانی تصویر

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *