باقیات صالحاتی به قیمت نابودی خوزستان

استان خوزستان  از جمله استان های کشور است که بدلیل قرار گرفتن در مسیر رودخانه کارون به عنوان یکی از پرآب ترین استان های کشور بشمار می رود.استانی که علیرغم برخورداری ازمنابع عظیم آبی مردمش از آب شرب سالم  محروم اند.

 

اکثر شهرستان های استان از جمله کلان شهر اهواز که مرکز استان است و دیگر شهرستان ها سالهاست که از آب شرب ناسالم برخوردار بوده و ساکنان خوزستان یا باید دستگاه های گران قیمت تصفیه آب را در منازل خود نصب کنند و یا آب شرب مصرفی خانواده را  از بازار خریداری کنند.

 

در دیگر شهرستان های استان مانند مسجدسلیمان,لالی و اندیکا هم اگرچه آب شرب مصرفی خانواده ها کیفیت نسبتا بهتری در مقایسه با مرکز استان دارد اما این آب در تمام ساعات شبانه روز در اختیار مردم نیست و برخورداری از آب شهری روزانه چند ساعت و در بیشتر مناطق هم هر چند روز یکبار آنهم به مدت چند ساعت محدود امکان پذیراست.

 

کشاورزان خوزستانی هم حال خوشی ندارند,کشاورزی در بخش های وسیعی از اراضی حاصلخیز خوزستان بصورت دیم صورت می گیرد و طی سالهای اخیر و بدلیل کاهش بارندگی خسارات جبران ناپذیری به کشاورزان خوزستانی وارد گردیده  و عملا شغل کشاورزی در خوزستان دیگر ظرفیت اشتغال زایی خود را ازدست داده است.

 

کشاورزان در شهرستان هایی مانند مسجدسلیمان,لالی و اندیکا نیز علیرغم مجاورت با رودخانه کارون و سه سد بزرگ کشور اجازه برداشت آب بمنظور آبیاری اراضی کشاورزی خود را ندارند و بدلیل خشکسالی های پیاپی در این مناطق شغل کشاورزی که تنها حرفه و منبع در آمد این مردم است به سمت نابودی کامل پیش می رود.        

       (شهرستان مسجدسلیمان با نرخ بیکاری ۴۴درصدی مواجه گردیده است.)

 

و اما در این اوضاع بهم ریخته و نابسامان مردم خوزستان چندسالی است که عملیات انتقال آب ازسرشاخه های کارون به دیگر استان های کشور موجب رنجش و نگرانی مردم خوزستان از آینده خشک و بدون آب خوزستان گردیده است.

 

در این بین برخی مسئولین کشور بدون در نظر گرفتن مشکلات و نیازهای مردم خوزستان در حوزه آب شرب و کشاورزی که زمینه ساز اشتغال جوانان استان است انتقال آب ازسرچشمه های کارون به زادگاه خود را باقیات صالحات می دانند و از هیچ تلاشی برای انتقال آب کارون به زادگاه خود فروگذار نمی کنند.

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هفته گذشته در بازدید از پروژه احداث بزرگترین تونل انتقال آب خاورمیانه در کرمان گفت: احداث تونل انتقال آب به کرمان، کاری ماندگار و باقیات صالحات است و خشکسالی‌ها را حداقل برای ۱۰۰ سال در منطقه جبران می‌کند و کار در بخش آب برای حیات و زندگی است و به هر قیمتی باید این کارها را انجام دهیم.

 

انتقال آب کارون باقیات و صالحاتی است که به قیمت خشک شدن خوزستان,تشدید پدیده ریزگردها و معضلات زیست محیطی,نابودی مزارع کشاورزی,از بین رفتن  صدها و هزاران فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم مرتبط با کشاورزی ودیگر صنایع در خوزستان و برای آبادانی استانی دیگر باید انجام شود.

 

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *