بودجه ۱۰ میلیارد تومانی به جای بودجه ۸۰۰۰۰ میلیارد ریالی برای لایروبی کارون در نظر گرفته شد

به گزارش آسماری به نقل از رهیاب، هوشنگ حسونی زاده سوم تیر امسال در نشست کارگروه حفاظت کیفی رودخانه رودخانه کارون درباره ساماندهی و لایروبی رودخانه کارون، نی زدائی و ساماندهی ورودی های فاضلاب گفت: از اهواز تا خرمشهر ۲۲ میلیون مترمکعب باید لایروبی شود که برنامه جامعی در ذیل بحث کاهش آلودگی رودخانه کارون ارائه دادیم ولی متاسفانه اعتبار هشت هزار میلیارد تومانی که در شورای عالی آب اختصاص داده شده بود، حذف شد.

 

معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان عنوان می‌کند: در نقاط بحرانی خرمشهر این لایروبی صورت گرفته ولی کل مسیر اهواز تا خرمشهر۳۸۰ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد که در حال تلاش هستیم تا در قالب موافقتنامه ها کار جامعی در این زمینه انجام دهیم.

 

حکایت بودجه ۸۰ هزار میلیاردی

 

پس از پیگیری‌های خبرنگار رهیاب و واکنش متفاوت نمایندگان خوزستان، وزیر نیرو در سفر به خوزستان در جمع خبرنگارام درباره حذف بودجه ۸۰ هزار میلیارد ریالی گفت: حذف بودجه لایروبی کارون صحت ندارد و حتما در شورای عالی آب برای انجام این کار بودجه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

 

این اظهارات وزیر نیرو به معنی این است که این ۸۰ هزار میلیارد ریالی حذف شده است و اگر قرار است بودجه‌ای برای انجام این طرح در نظر گرفته شود، بودجه ثانوی است.

 

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه بودجه ۸۰ هزار میلیارد ریالی لایروبی کارون حذف شده است، گفت: این بودجه قبل از انتخابات اعلام شده بود و حالا خبری از آن بودجه مصوب شده قبل از انتخابات نیست.

 

نماینده مردم مسجدسلیمان نیز با اشاره به جلسه با استاندار خوزستان عنوان کرد: در این جلسه استاندار عنوان کرد که بودجه لایروبی کارون مصوب دولت است و به هیچ وجه حذف نشده است و کسی که این خبر را پخش کرده است، اطلاعی از موضوع نداشته است.

و اما بودجه جایگزین

 

معاون حفاظت از بهره برداری از منابع آب سازمان آب و برق خوزستان به خبرگزاری دانشجویان ایران می‌گوید: مسائلی در بحث تخصیص اعتبارات لایروبی رودخانه کارون با توجه به شرایط مالی دولت وجود دارد اما ردیف اعتباری لایروبی این رودخانه حذف نشده است.

 

مصطفی شبه می‌افزاید: اعتبارات موردنیاز برای لایروبی رودخانه کارون سالانه در نظر گرفته می‌شود اما میزان تخصیص‌ها در این زمینه متناسب با توان دولت است و به هر میزانی که در توان دولت باشد، در آن سال اعتبار برای لایروبی رودخانه کارون تخصیص داده می‌شود.

 

وی عنوان می‌کند: سالانه حدود ۱۰میلیارد تومان اعتبار برای لایروبی و ساماندهی رودخانه کارون پیش بینی می‌شود که میزان اعتبارات، بسیار خوب است اما تخصیص اعتبارات با توجه به شرایط مالی دولت صورت می‌گیرد.

 

به گزارش رهیاب، با توجه به اظهار نظر همه افراد مرتبط با موضوع حفاظت از آب‌های خوزستان و کشور و همچنین نظرات متفاوت نمایندگان، بودجه ۸۰ هزار میلیاردی لایروبی کارون با حفظ ردیف اعتبارات حذف شده است، یعنی حتما هرساله بودجه‌ای برای لایروبی و ساماندهی این رودخانه در نظر گرفته می‌شود اما الزماً این بودجه همان ۸۰ هزار میلیارد ریال نخواهد بود.

 

همچنین معاون سازمان آب و برق در اظهاراتش عنوان می‌کند که ۱۰ میلیارد تومان برای لایروب رودخانه کارون در نظر گرفته شده است اما میزان ابلاغ اعتبارات بنا بر توان دولت است و همین بند کافی است که دولت از ابلاغ اعتبارات در این زمینه چشم پوشی کند چرا که ملزم به پرداخت این اعتبارات نیست.

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *