بیش از ۳۵هکتار از اراضی ملی و زراعی مسجدسلیمان در آتش سوزی ها ازبین رفت

 

بهزاد مرادی رئیس اداره منابع طبیعی مسجدسلیمان در گفتگو با خبرنگار آسماری در رابطه با علت وقوع  آتش سوزی های اخیر در مراتع و اراضی ملی مسجدسلیمان گفت:این آتش سوزی ها دلایلی متعددی از جمله گرمای هوا و خشک شدن علوفه,بی احتیاطی افراد و در برخی موارد آتش زدن پسماند محصولات کشاورزی می تواند داشته باشد.

 

وی افزود:این احتمال هم می رود افرادی بدلیل اختلافات شخصی اقدام به آتش زدن مراتع کرده باشند که در این رابطه تاکنون فردی شکایتی نداشته که ما بخواهیم موضوع را پیگیری کنیم.

 

رئیس اداره منابع طبیعی مسجدسلیمان ادامه داد: متاسفانه در برخی نقاط اقدام به آتش زدن  پسماند محصولات کشاورزی می کنند که این کار صدمات جبران ناپذیری را به خاک و محیط زیست وارد می کند.

 

مرادی عنوان داشت:حادثه آتش سوزی مراتع یک بحران است و کنترل آن از عهده تنها یک اداره خاص مانند منابع طبیعی خارج است.انتظار می رود سایر ادارات ودستگاه ها از جمله فرمانداری شهرستان در کنترل این بحران ما را یاری کنند.

 

وی با بیان اینکه حوزه استحفاظی اداره منابع طبیعی بسیار گسترده است گفت:اداره منابع طبیعی با چند نفر نیرو و تجهیزات سنتی که در اختیار دارد نمی تواند این بحران را به تنهایی کنترل کند.وسائل اطفاء حریق ما سنتی بوده و جوابگوی چنین بحرانهایی در مناطق صعب العبور و کوهستانی نخواهد بود.

 

وی با تاکید بر اهمیت حفظ محیط زیست تاکید کرد:انتظار می رود همه مردم و دستگاه های دولتی در این رابطه احساس تکلیف کنند و در چنین شرایط سخت وکمبود امکانات در کنار ما باشند.اگرچه همکاری ادارات و سازمان ها تا امروز خوب بوده اما به عنوان مثال آتش نشانی که خود با کمبود امکانات مواجه است چگونه می تواند در شرایط بحران به کمک ما بیاید.

 

مرادی اظهار داشت:همکاران ماچندین سال تلاش و هزینه می کنند تا یک درخت به ثمر برسد اما با یک بی احتیاطی در کمتر از چند دقیقه چندین هکتار از اراضی ما از بین می رود.

 

مرادی تصریح کرد:باید برای تمام اقشار جامعه فرهنگ سازی شود که محیط زیست و منابع طبیعی متعلق به همه مردم است و همه افراد حفظ و حراست از منابع طبیعی را وظیفه خود بدانند.

 

وی گفت:کلاس های آموزشی در روستاها بمنظور آموزش فرهنگ حفظ محیط زیست را در حد توانمان برگزار می کنیم.

 

رئیس اداره منابع طبیعی مسجدسلیمان گفت: متاسفانه در سال جاری در چندین منطقه ازجمله چال استران,تمبی,تلبزان وچند منطقه دیگر آتش سوزی داشتیم که حدود ۳۵هکتار از اراضی زراعی و ملی مسجدسلیمان در این آتش سوزی ها از بین رفت.

 

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *