تبسم و گشاده رویی سبک ارتباطی امام حسین(علیه السلام) با خانواده

به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام جوادی در کارگاه آموزش سبک زندگی در مسجد مقدس جمکران به تبیین سبک ارتباطی امام حسین(علیه السلام) با خانواده پرداخت و اظهار کرد: یکی از نکات مهمی که ایشان به آن پایبند بودند احترام و عزت برای خانواده بود. ایشان به زنان خود احترام می‌گذاشتند و بارها فرمودند وقتی زنی را به عقد خود در می‌آورید او را اکرام کنید.
وی درباره محبت که پایه و اساس زندگی است و امام حسین(علیه السلام) نیز به این موضوع توجه خاصی داشتند بیان کرد: ابراز علاقه و توجه به خواسته‌های همسر دومین اصل زندگی است. ایشان همیشه گشاده رو و اهل تبسم بودند، طوری که اهل خانواده از دیدن آن حضرت لذت می‌بردند. 
این محقق و پژوهشگر حوزی با اشاره به اینکه انتقادهایی به سیدالشهداء(علیه السلام) درباره اهمیت به خانواده می‌شد، بیان کرد: هنگامی که به حضرت در مورد رسیدگی به خانواده گلایه کردند حضرت فرمودند: هیچ یک از وسایلی که مشاهده کردید از آن ما نیست. ما بعد از ازدواج مهریه همسران‌مان را پرداخت می‌کنیم و آن‌ها هر چه دوست داشتند برای خود خریداری می‌کنند.
وی شروع فرهنگ عاشورا را از خانواده دانست و خاطر نشان کرد: یکی از نگاه‌هایی که ما به کربلا داریم نگاه خانوادگی است، و اگر دقت کنید کربلا روضه‌هایش هم خانوادگی است. یعنی فرهنگ عاشورا ابتدا احترام به خانواده است. سلام کردن، بدرقه و استقبال در محیط منزل یعنی تو برایم مهمی، و چون مهمی به استقبال تو می‌آیم و منتظر برگشتت خواهم بود.
محقق و پژوهشگر حوزوی در پایان سخنانش درباره زندگی زناشوئی و مصادیق احترام در نحوه صدا زدن‌ها، نحوه بیان درخواست‌های به صورت پیشنهادی و عامرانه اظهار کرد: چقدر زیباست اگر در زندگی زناشوئی احترام متقابل باشد. یکی از مصادیق احترام و بی‌احترامی نحوه درخواست است. لذا درخواستی که عامرانه باشد با درخواست پیشنهادی بسیار متفاوت است و واکنش طرف مقابل نیز متقابلا متفاوت خواهد بود.
انتهای پیام/

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *