دیدار مدیران دارالقرآن‌های کشور با تولیت مسجد مقدس جمکران

به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، حجت الاسلام والمسلمین رحیمیان تولیت مسجد مقدس جمکران در دیدار جمعی از مدیران دارالقرآن‌های کشور با اشاره به اینکه تلاش برای ترویج قرآن در جامعه نعمت بزرگی است که نصیب هر کسی نمی شود، بر سنگین بودن مسئولیت این نعمت بزرگ تاکید کرد.
وی با بیان اینکه حضرت امام (ره) در ماههای عادی سال یکبار قرآن را ختم می کردند و در ماه مبارک رمضان سه بار ختم قرآن داشتند، به تبیین فرمایشات امام راحل و مقام معظم رهبری در خصوص قرائت قرآن و تدبیر در آیات شریفه پرداخت.
تولیت مسجد مقدس جمکران در بخش دیگری از این دیدار با اشاره به اینکه متولیان قرآنی ابتدا خود باید قرآن کریم را بخوانند، در آن تدبر کرده و مفاهیم و معارف آن را در خود محقق کنند، منور شدن به نور الهی را آغاز نورافشانی در جامعه دانست و بر تلاش در این مسیر برای جذب معارف و انوار قرآن کریم تاکید کرد. 
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدابوالفضل حکیمی معاون پژوهش جامعةالقرآن الکریم نیز در ابتدای این دیدار گزارشی از فعالیت‌های قرآنی در دارالقرآن‌های کشور ارائه داد.
وی با اشاره به انتشار کتاب درسنامه عمل به قرآن کریم اظهارداشت: این کتاب با روش نوین در ارائه عملی مفاهیم قرآن و حدیث در سبک زندگی اسلامی تنظیم و به زیور طبع آراسته شده است.
معاون پژوهش جامعةالقرآن الکریم درخصوص محتوای این کتاب، افزود: راهکارهایی که برای تدوین این کتاب درنظر گرفته شده، می‌تواند در جلسات و مؤسسات و مراکز قرآنی تأثیر زیادی داشته باشد. این کتاب با اشراف علمی حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمد مهدی طباطبایی مدیر  جامعةالقرآن الکریم و واحد تحقیق و پژوهش این مرکز چاپ شده است.
حجت الاسلام و المسلمین حکیمی با اشاره به اینکه کتاب فوق در در ۱۱ درس و ۳۵ سرفصل اخلاقی تهیه شده است، بیان کرد: از مهم‌ترین ویژگی‌های این کتاب می‌توان به ارائه و معرفی سبک زندگی بر پایه آیات و روایات و تببین مطالب کاربردی و عملی مفاهیم آیات و ارائه پیام آیات در زندگی به صورت کاربردی اشاره کرد.
معاون پژوهش جامعةالقرآن الکریم با اشاره به اینکه در این کتاب نکته‌های عملی و اخلاقی برای فراگیران تنظیم شده است، اضافه کرد: این امر به‌دلیل به‌کارگیری آموزه‌های قرآنی در زندگی و عمل کردن به آنها است. تمسک به قرآن کریم دارای مراتبی است که یکی از مراتب مهم آن بعد از قرائت و فهم قرآن، عمل به قرآن است چنانکه احادیث و روایات زیادی در زمینه عمل به قرآن کریم آمده است، چنانکه امام علی(علیه السلام) می‌فرماید «برماست عمل کردن به قرآن کریم، که هر که هرفردی بر قرآن عمل کند، بر دیگری پیشی می‌گیرد»
وی ادامه داد: اگر بخواهیم به فرمایش اهل‌ بیت(علیهم السلام) را عمل کنیم و به آن پایبند باشیم، لازمه‌اش این است که آیات قرآن به صورت عملیاتی به زندگی ما بیاید و تأثیرش در نشست و برخوردها و رفتارهای فردی و اجتماعی و ارتباطات خانوادگی و تربیت فرزندان قابل مشاهده باشد لذا راهکارهای خوبی در این درسنامه تنظیم و ارائه شده است که حافظان، قاریان و مربیان قرآن این مجموعه را تهیه و مطالعه کنند چون مبنای این درسنامه بر اختصار است.

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *