راه اندازی پارك موزه گنجینه نفت موجب رونق اقتصادی ، اشتغال زایی و توسعه مسجدسلیمان می شود

مسجدسليمان زادگاه نفت است و قديمي ترين تأسيسات فرآورش اين ماده حياتي براي نخستين بار در كشور و خاورميانه در اين شهر شكل گرفت و ايجاد شد . اين تأسيسات با گذشت ۱۱۰ سال از فعاليت صنعت نفت در كشورمان به متاعي ارزشمند و گرانبها مبدل شده اند و بعنوان تاريخچه ي اين صنعت قرار است در قالب راه اندازي موزه مورد بازديد علاقمندان قرار گيرد .

 

ابوذر شجاعي برجوئي رييس روابط عمومي شركت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان با اعلام مطلب بالا اظهار داشت : بمنظور حفظ اين بخش از تاريخ صنعت كشورمان وزارت نفت تصميم به ايجاد موزه گنجينه نفت در اين شهر گرفت و تأسيسات و اماكن تاريخي همچون چاه شماره يك  نخستين كارخانه تقطير نخستين پالايشگاه  نخستين كارخانه گوگرد سازي  نخستين كارخانه توليد برق و چشمه هاي طبيعي نفت در منطقه سي برنج بعنوان اجزاي اين موزه تعريف و عمليات اجرايي ساختمان اصلي آن پس از يك وقفه در نيمه ي دوم سال ۱۳۹۵ آغاز شد .

 

وي افزود : ساختمان اصلي شامل ۴ بخش در مجموع زيربنايي حدود ۳۸۵۰ متر مربع و پيشرفت فيزيكي فراتر از ۸۰ درصد است و تا پايان نيمه ي نخست سالجاري اين طرح به سرانجام برسد و اسناد و اشياي تاريخي مرتبط با تاريخچه صنعت نفت مورد بازديد علاقمندان قرار بگيرد .

 

شجاعي در خصوص وضعيت اسناد و مداركي كه قرار است در اين موزه در معرض مشاهده عموم قرار گيرند اظهار داشت : تعداد زيادي از مكاتبات و اسناد اداري مربوط به دهه هاي گذشته كه ارزش تاريخي و استنادي دارند از بايگاني اين شركت و شركت ملي مناطق نفتخيز جنوب خارج و در اختيار مركز موزه هاي وزارت نفت قرار گرفته اند تا كارشناسان آن مركز نسبت به پايش و انجام اقدامات مربوطه اقدام و سپس جهت استفاده عموم در اختیار موزه نفت مسجدسلیمان قرار گیرد .

 

ابوذر شجاعي برجوئي افزود : در كنار اين پروژه ، احداث پارك موزه برق تمبي در مجاورت نخستين كارخانه برق با پيگيري مديرعامل محترم مطرح و با هدف توسعه اماكن تفريحي و گسترش فضاهاي رفاهي شهروندان تأمين اعتبار و عمليات اجرايي آن از نيمه ي دوم سال گذشته آغاز شده است .

 

وي ادامه داد : اين پروژه در زميني به مساحت ۸۰۰۰۰ متر مربع در حال اجراست و پيشرفت فيزيكي آن از ۶۵ درصد فراتر رفته و شامل ترميم و بهسازي محوطه كارخانه برق تمبي  ايجاد چشم اندازي زيبا براي ورودي موزه كارخانه برق  ايجاد فضاي سبز و فضاي تفريح بچه ها به همراه پاركينگ خودرو و نمازخانه و سرويس هاي بهداشتي مي باشد .

 

سخنگوي شركت بهره برداري نفت و گاز مسجدسليمان در پايان اظهار داشت : راه اندازي موزه گنجينه نفت كه با همت مديرعامل و اعضاي هيأت مديره ي اين شركت و با همكاري مركز موزه هاي وزارت نفت با جديت در حال پيگيري است فرصت مناسبي را براي توسعه و رونق اقتصادي و ايجاد فرصت هاي شغلي و اشتغالزايي جهت جوانان فراهم مي آورد . ضمن آنكه با افتتاح اين موزه برخي ديگر از زيرساخت هاي رفاهي و عمراني منطقه شامل جاده ، فرودگاه ، هتل ، مهمانسرا ، بازار صنايع دستي و گردشگري تحولات مناسب و روبه رشدي خواهند داشت و مي شود اظهار نمود كه به سرانجام رسيدن پارك موزه موجب تغيير و تحولات اساسي و مناسبي در همه سطوح خواهد شد .

 

 

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *