سدگتوند: من اشتباهی ام، من از اولش هم اشتباهی بودم

براساس گزارش‌ها و بررسی‌ها بی‌دقتی در مطالعات اولیه و نادیده گرفتن گنبدهای نمکی مسیر، موجب شده با وجود تمام تلاش‌ها برای ساخت آن، امروز شاهد ایرادهای اساسی در این پروژه باشیم.

مطالعات اولیه ساخت سد در دهه ۷۰ و در زمان دولت سازندگی شروع شد و توسط شرکت‌های مشانیر و کایتک چین پایان یافته و توسط شرکت لامایر مورد بازنگری قرار گرفت. البته کلنگ ساخت سد گتوند در سال ۷۳ با حضور اکبر هاشمی رفسنجانی که سردار سازندگی لقب گرفته بود، به زمین زده شد. براساس اطلاعات موجود مطالعات ساخت سد در سال ۷۶ به پایان رسیده ‌است. بنابراین به نظر می رسد کلنگ‌زنی احداث سد گتوند، قبل از اتمام فاز مطالعاتی پروژه انجام شده‌ است.در ارديبهشت سال ۷۶ و در دور دوم ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی عمليات انحراف آب با حفر تونل‌هاي انحراف آغاز گرديد. در زمان طراحي و شروع عمليات اجرايي بیژن زنگنه به عنوان وزیر نیرو و هادی منافی به عنوان رييس سازمان محيط زيست مشغول فعالیت بودند.

در سال ۸۲  همزمان با دور دوم اطلاحات با انحراف جريان رودخانه كارون به داخل تونل‌های انحراف بستر رودخانه مسدود گرديد. در همان سال ۸۲ فرازبند طرح احداث گرديده و به دنبال آن عمليات حفاري نيروگاه نيز آغاز شد.

سال ۸۳ عملیات خاکریزی بدنه آغاز و تا اجرای کامل طرح  ۸۲٫۵ میلیون متر مکعب خاکریزی انجام شد و خاکریزی ماهانه ۵۳ هزار مترمربع از نشانه‌های عظیم بودن این پروژه عمرانی در خوزستان بود.  در زمان ساخت قسمت اصلي سد (تونل ها و گالري هاي سد) حبيب اله بيطرف وزير نيرو و معصومه ابتكار رييس سازمان محيط زيست بود.

در پاييز سال ۸۴ و در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد اولين درفت تيوب نيروگاه در واحد چهارم نصب گرديد و در نيمه اول سال ۸۵ عمليات خاكريزي هسته رسي بدنه سد آغاز شد. عملیات آبگیری سد مرداد سال ۹۰ آغاز و در سال ۹۱ نیروگاه سد به بهره برداری رسید. در زمان ساخت قسمت نهايي و بهره برداري نیز پرویز فتاح وزیر نیرو و فاطمه جوادی رييس سازمان محيط زيست بود.جانمایی سد گتوند از ابتدا اشتباه بود

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *