فلسفه چرایی دعا کردن و آثار آن/ توفیق دعا کردن عین استجابت دعاست

به گزارش مركز خبر روابط عمومي مسجد مقدس جمكران، حجت الاسلام والمسلمین بیگدلی در سخنرانی پیش از قرائت دعای کمیل در مسجد مقدس جمکران اظهار داشت: در سوره فرقان آمده که ای پیغمبر بگو که پروردگار من به شما اعتنا نخواهد کرد مگر اهل دعا باشید؛ تا زمانی که اهل دعا باشید خداوند متعال به شما اعتنا می کند.
 وي ابراز داشت: در جای دیگر خداوند متعال به پیامبر اکرم(صلي الله عليه و آله) امر می کند که ای پیامبر با کسانی باش که صبح و شام مشغول دعا هستند؛ این شرافت و عظمت که پیامبر با آن ها باشد شامل کسانی می شود که اهل دعا هستند.
 تبیین فلسفه چرایی دعا کردن
وی ادامه داد: خداوند متعال غنی مطلق است و ما فقیر مطلق هستیم و از همین جهت است که ما دعا می کنیم؛ دعای های ما یا مستجاب می شود، یا مستجاب نمی شود که در صورت مستجاب نشدن، وعده خداوند متعال شامل حال ما می شود.
 استاد حوزه علمیه افزود: توفیق دعا، عین استجابت است؛ مهم نیست که در دعا به هدفمان می رسیم یا خیر، مهم همین است که توفیق پیدا می کنیم که خداوند متعال را یاد کنیم؛ چه چیز بالاتر از این که ما به یاد خدا باشیم و خداوند متعال متوجه بنده اش باشد.
 وی بیان داشت: خداوند متعال کریم است و این کرامت باعث نقض حکمتش نمی شود؛ گاهی خداوند متعال از روی حکمت، دعای بنده اش را مستجاب نمی کند، چرا که می داند خواسته بنده اش، به ضررش است.
 آثار و نتایج دعا
حجت الاسلام بیگدلی گفت: دعای مؤمن از سه حال خارج نیست که یا مستجاب نمی شود و ذخیره می شود برای آخرت، یا حاجت روا می شود و خداوند متعال در استجابت دعای او تعجیل می کند، یا این که دعا مستجاب نمی شود و در این دنیا رفع بلا می کند.
 وی اظهار تأکید کرد: انسان باید با شرایط خاص دعا از خداوند متعال طلب کند و بفهمد که چه دعایی می کند؛ باید موانع دعا را کنار بگذاریم؛ گاهی کارهایی یا شیطنت هایی کرده ایم که باعث حبس دعا شده است؛ از همین جهت است که سفارش شده پیش از دعا، استغفار کنید.
 سخنران مسجد مقدس جمکران ادامه داد: در هر علمی سه شرط صحت، مقبولیت و کمال باید وجود داشته باشد؛ اگر فردی نماز را به شیوه صحیح می خواند، باید مقبول واقع شود و بعد از آن هم باید در انسان باعث ایجاد کمال شود؛ یعنی بعد از خواندن نماز از فحشا و منکر دوری کند.
 وی افزود: عشق ورزی به معشوق و محبوب، یکی از راه های استجابت دعا است؛ جوان هایی که ظاهری زیبا دارند با خداوند متعال عشق بازی کنند و بگویند که خداوندا تو که ظاهری به این زیبایی آفریدی، باطنم را نیز همانند ظاهرم زیبا گردان؛ در واقع به هر بهانه ای با خدای متعال عشق ورزی کنیم.

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *