ماموریت مهم رئیس جدید اداره صنعت، معدن و تجارت مسجدسلیمان

هفته گذشته رئیس جدید اداره صنعت، معدن و تجارت مسجدسلیمان منصوب شد و آقای مهندس داریوش صالحی به جای آقای لرزانی بر صندلی ریاست این اداره تکیه زد.

 

اداره صنعت، معدن و تجارت، چنانکه از اسمش پیدا است، باید جای مهمی باشد و وظایف زیادی برعهده داشته باشد.

 

این اداره، زیر مجموعه وزارتخانه ای با همین نام است که حاصل ادغام چند وزارتخانه در سالهای اخیر می باشد، و همان طور که گفته شد وظایف متعددی دارد: ازجمله کنترل و نظارت بر بازار کالا، حمایت از مصرف کننده، کمک به توسعه معادن، حمایت از تولید داخلی، حمایت از صنایع کوچک و بزرگ، کنترل و نظارت بر واردات و صادرات کالا، اعطای مجوزهای صنعتی و تولیدی و دهها وظیفه کوچک و بزرگ دیگر.

 

اما از میان وظایف متعدد این اداره در هر شهرستان، « اعطای مجوز» به کسب وکارهای تولیدی و صنعتی در شرایط فعلی از نظر نگارنده اهمیت بیشتری دارد. موضوعی که همواره دغدغه صاحبان کسب وکار و کارآفرینان بوده و هست.

 

با توجه به ریسک های متعددی که یک تولید کننده و کارآفرین نوپا برای سرمایه گذاری در این بخش اشتغال آفرین باید به جان بخرد، دردسرهای عظیم گرفتن مجوز برای شروع کسب وکار ترمز نیرومندی در برابر انگیزه های او به شمار می رود. چرا که به گفته بسیاری از کارآفرینان، معضل گرفتن مجوز با آن فرآیند فرساینده و زمانبرش، یکی از موانع جدی و دست و پا گیر کارآفرینی و تجربه ای تلخ در زمان شروع یک کسب وکار است.

 

در شرایط کنونی که فضای کسب و کار در مسجدسلیمان با نرخ بیکاری بالای ۴۰ درصدی، شرایط نامناسبی را تجربه می کند، حمایت از کارآفرینی و تولید به هر طریقی بسیار حیاتی است، و بر این باورم که پیگیری همین یک موضوع و تنها «تسهیل صدور مجوزهای تولید»، می تواند خدمتی بزرگ به این شهرستان باشد و اثرات خوشایند آن سال ها باقی بماند.

 

درپایان ضمن آرزوی توفیق برای رئیس جدید اداره صمت، به عنوان یک فعال کارآفرینی صمیمانه از ایشان تقاضا دارم که پرداختن به مشکل گرفتن مجوزها را در صدر اولویت های کاری خود قرار بدهند تا شاید با این تدبیر، سایه ناخوشایند بیکاری در این شهر، کمرنگ تر شده و کارآفرینان و تولیدکنندگان انگیزه بیشتری برای فعالیت پیدا کنند.

نوذر صیفوری- مسئول کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مسجدسلیمان

 

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *