مراسم اختتامیه دومین جشنواره ملی قاب فیروزه‌ای برگزار شد

به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران؛ مراسم اختتامیه و کارگاه عکاسی جشنواره ملی “قاب فیروزه‌ای” با حضور اساتید و شرکت کنندگان در این جشنواره ملی در مسجد مقدس جمکران برگزار شد.
در این کارگاه آموزشی، که ویژه‌ی شرکت کنندگان در جشنواره قاب فیروزه‌‌ای و دیگر عکاسان و با حضور اساتید سلیمانی و فرجی برگزار شد، علاقمندان با مباحث عکاسی معماری، شناخت های فرهنگی در عکاسی و مجموعه عکس از ایده تا چاپ کتاب آشنا شدند.
در ادامه مراسم اختتامیه با قرائت بیانیه هیات داوران دومین جشنواره ملی عکس «قاب فیروزه‌ای» با موضوع (مسجد مقدس جمکران، میعاد منتظران) برگزار و از منتخبین آثار برتر با اهدا هدایایی تجلیل شد.
متن بیانیه هیات داوران دومین جشنواره ملی عکس «قاب فیروزه‌ای» با موضوع (مسجد مقدس جمکران، میعاد منتظران)

هوالمصور
ترديدي نيست كه عکاسی به مثابه هنري ناب و برخوردار از مؤلفه‌هاي مستند نگارانه در پردازش و نمایش جلوهای معنایی ومعنوی در عرصه های گوناگون فردی و اجتماعی رسانه ای قدرتمند و نافذ است. از این رو گروه انتخاب و داوري ضمن تقدير از اهتمام مدیریت آفرینش‌های هنری مسجد مقدس جمکران براي ساماندهي، سازماندهي و استمرار اين جشنواره، اميدوار است كه با استمرار منظم و شايسته آن بتوان در كنار فراهم آمدن زمينه لازم براي تهيه، گردآوري و انتشار اسناد تصويري هنرمندانه، امكان حمايت مستمر و هدفمند از آفرينش هاي هنري عکاسان در این حوزه فراهم آمده با بهره گرفتن از شیوه های هنری در ترویج این مضمون پسندیده اخلاقی و اجتماعی کوشید.
گروه انتخاب و داوري ضمن اظهار خشنودی از کمیت و کیفیت آثار رسیده برای بهبود و استغنای آن ذکر موارد ذیل را ضروری می داند:
۱- بدون تردید جایگاه وارض مسجد مقدس جمکران را نباید و نمی توان در حصار محدود مکانی و معماری صرف جستجو کرد هر چند که بهره گرفتن از نمادها و نشانه های معرف مکانی و جغرافیایی لازم است اما می بایست آن رابستر و زمینه تلقی کرد و از ورای آن به عرصه های تصویری ارادت و دلباختگی به ساحت قدسی امام عصر و مضامین مرتبط با این مکان قدسی پرداخت . و حضور و فراوانی فرهنگها و قومیتهای متکثر و متنوع مردمان را نیز جستجوکرد. از این رو انتظار می رفت آثار دریافتی در برگیرنده و معرف وجوه مختلف آن باشد.
۲- بدون شک برای عکسبرداری در این عرصه محدودیتهایی وجود دارد که امیدواریم با انديشيدن تمهيدات لازم از سوي مسئولان، امكان حضور بيشتر و سهل تر عكاسان فراهم آيد.
۳- تردیدی نیست که فعالیتهای فرهنگی در بستر زمان و استمرار می تواند اثر بخشی لازم را به ارمغان آورد لذا بر فعالیت مستمر دبیرخانه برای ارتباط پیوسته با علاقه مندان تولید این نوع آثار و انتشار آثار منتخب در عرصه جامعه ودر قالبهای گوناگون و با حفظ حقوق هنرمندان اصرار می ورزیم.
۴- اطلاع رسانی گسترده تر و جلب مشارکت هنرمندان حرفه ای و عکاسان عرصه های مطبوعاتی و اجتماعی به شیوه های مدیریت پروژه می تواند در کنار برگزاری مسابقه برای گردآوری آثار تولید شده راهکاری مهم در تولید آثار شاخص تر و هدفمند تر باشد.
۵- گروه داوران، با توجه به تناسب آثار با موضوع و مضامين اعلام شده، اصيل شمردن توانمندي‌هاي هنري و تكنيكي و نگاه و نگرش خلاقانه، جستجوگر و هنرمندانه در پرداخت موضوعي و مضموني آثار را انتخاب آثار وداوری کردند.
در خاتمه گروه انتخاب و داوري آثار مركب از آقايان: مجتبی آقایی، سید عباس میرهاشمی و سعید محمودی ازناوه پس از ارزيابي و بررسي دقيق ۱۲۴۱ اثردريافتي از۱۵۰ عکاس مجموعا ۴۴ اثر از ۲۸ هنرمند را براي نمايشگاه برگزيدند كه از آن ميان و با توجه به مؤلفه‌هاي پيش گفته، آثار برتر را معرفی نمودند.
امید است که با استمرار و تقویت این جشنواره شاهد مشارکت گسترده تر هنرمندان و عرضه آثار بیشتری در دوره های بعدی باشیم.
توفيق همگان را براي خدمت به آرمانهاي والاي فرهنگ و هنر اين مرز و بوم از خداوند متعال مسئلت مي‌نماييم.
گروه انتخاب و داوری دومین جشنواره ملی عکس «قاب فیروزه‌ای» با موضوع (مسجد مقدس جمکران، میعاد منتظران) – مجتبی آقایی- سیدعباس میرهاشمی- سعیدمحمودی ازناوه
مهر ۱۳۹۵
گفتنی است، برای شرکت کنندگان در کارگاه آموزشی، گواهینامه صادر خواهد شد.
انتهای پیام/

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *