مسجد روح معنویت و دینداری را در جامعه زنده می‌کند/مسجد ابرنهاد است

به گزارش مركز خبر روابط عمومي مسجد مقدس جمكران، دكتر سيد مجید امامی، رئیس بنیاد نشر و پژوهش مسجد مقدس جمکران امروز در نشست علمی «بررسی جایگاه مسجد مطلوب در شهر مدرن» که در ساختمان اداری مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با اشاره به آتش کشیدن مسجد الأقصی در سال ۱۹۶۹ میلادی عنوان کرد: در سال ۱۳۴۸ در چنین روزی، مسجد الاقصی توسط صهیونیست‌ها به آتش کشیده شد و امروز روز مواجهه و منازعه جریان شیطان و طاغوت با نهاد مسجد است.

رئیس بنیاد نشر و پژوهش مسجد مقدس جمکران با بیان این که روز جهانی مساجد مصوبه سازمان کنفرانس اسلامی است، گفت: فراتر از تخریب نظامی یک مواجهه اجتماعی و تمدنی با مسجد وجود دارد که باید مورد پژوهش و بررسی قرار گیرد.

امامی با بیان این که مسجد می‌تواند کانون شهر مدرن باشد، تصریح کرد: این نشست و هم اندیشی به نقش مسجد در زندگی دینی می‌پردازد تا بتواند نگاهی نو به نسبت میان مسجد مطلوب و شهر مدرن داشته باشد.

وی تأکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع مسجد در معارف اسلامی این موضوع امروز به عنوان مهمترین اصل در توسعه مدنیت اسلامی مطرح است و باید ابعاد این نظریه مطرح شود.

رئیس بنیاد نشر و پژوهش مسجد مقدس جمکران بیان داشت: این که مردم تصور کنند که مسجد یک ساختمانی در گوشه ای از شهر است  که امام جماعت دارد و نماز در آن برپا می‌شود، جفا به مسجد است، در حالی که مسجد یک ابرنهاد است که می‌تواند نهادهای دیگر را تحت پوشش داشته باشد و ارتباط وثیقی با نهادهای دیگر داشته باشد.

امامی عنوان کرد: مسجد می‌تواند روح معنویت و روح دینداری را در جامعه سکولار زنده کند، مسجد جمکران باید الگویی برای مسجد مطلوب در شهر مدرن باشد.

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *