نخستین نشست فعالان مهدویت دانشجویی برگزار شد

به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، نخستین نشست فعالان مهدویت دانشجویی در سال جدید تحصیلی با حضور دبیران و فعالان کانونهای مهدویت و نخبگان دانشجویی از دانشگاه‎های خوارزمی، امیرکبیر، شهید بهشتی، آزاد تهران جنوب، آزاد تهران شمال، آزاد اسلامی اسلامشهر، آزاد تهران مرکز و پژوهشگاه علوم انسانی در محل دفتر معاونت پژوهشی و فرهنگی مسجد مقدس جمکران واقع در خیابان پیروزی تهران برگزار شد.

در این نشست سعیدی، دبیر کانون مهدویت پژوهشگاه علوم انسانی با بیان لزوم پرداختن به مباحث علمی و معرفتی در سطح دانشگاه‎های کشور گفت: با وجود اینکه مقام معظم رهبری سالهاست نسبت به فعالیتهای علمی و تولید علم در سطح دانشگاه‎ها به خصوص در زمینه علوم انسانی تأکید دارند، متأسفانه حرکت بایسته و شایسته‎ای در این زمینه صورت نگرفته است و ما دانشجویان به عنوان افسران جنگ نرم به برکت و بهانه بحث مهدویت باید حرکتهای علمی عظیمی را در سطح دانشگاه‎های کشور رقم بزنیم.

وی درباره وظیفه دانشجوی عرصه جنگ نرم در سطح دانشگاه اظهار کرد: تعبیر افسران جنگ نرم که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد، تعبیری بسیار متقن و دقیق است، به این معنا که افسر، یک سرباز صفر نیست که صرفاً دستور بپذیرد و یا فرمانده نیست که در مقام تصمیم‎گیری باشد بلکه افسر ضمن اینکه می‌تواند به فرماندهان راهکار ارائه دهد، می‌تواند عامل حرکت سربازان و نیز انگیزه آنان باشد. بنابراین افسر جنگ نرم می‌تواند خود مولّد باشد.

سعیدی با انتقاد از فضای علمی حاکم در دانشگاه‎های کشور تصریح کرد: متأسفانه عمده اساتید دانشگاهی بیشتر از اینکه به فکر رشد و ارتقای دانشجو باشند، از آنها به عنوان ابزار استفاده می‌کنند و شأنی برای آنها قائل نیستند. در فضایی که دانشجو باید طوری تربیت شود تا با اعتماد به نفس تولید علم و پژوهش کند، عده‎ای از مسئولین این فضا را برای آنها فراهم نمی‎کنند، لذا می‎بینیم میزان اقبال دانشجویان در مباحث علمی و معرفتی اندک شده است. بنابراین باید حرکتی علمی و معرفتی را در قالب جنبشهای دانشجویی در فضای دانشگاه‎های کشور ایجاد کرد.

وی در ادامه با اشاره به عمده‏‎ فعالیتهای مجموعه کانونهای مهدویت دانشجویی در مدت اخیر گفت: الحمدلله امسال اولین دوره بخش دانشگاهی دوازدهمین همایش دکترین مهدویت را در تعامل با جهاد دانشگاهی و مؤسسه آینده روشن انجام دادیم که در نهایت ۱۱۰ مقاله و بیش از ۲۰۰ اثر هنری و ادبی از سطح کانونهای مهدویت دانشجویی و سایر دانشگاه‎های کشور دریافت کردیم و عمده شرکت‎کنندگان، دانشجویان ترمهای میانی دانشگاه‎ها بودند که با امیدبخشی به آنها، وارد مقاله‎نویسی شدند. در نهایت اختتامیه آن در استان قم و همزمان با اختتامیه دکترین مهدویت برگزار شد و برگزیدگان مقالات خود را در قالب کمیسیون علمی ارائه دادند. حاصل چکیده دانشجویان و حوزیان گرامی در ویژه‎نامه جهاد دانشگاهی چاپ شد تا امتیازی علمی هم برای ایشان محسوب شود.

سعیدی با اشاره به دیگر برنامه پیش روی مجموعه کانونهای مهدویت دانشجویی کشور خاطرنشان کرد: برنامه دیگری که در حال انجام است، به همت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران و با همکاری کانونهای مهدویت دانشجویی کشور و پژوهشکده مهدویت و آینده‌اندیشی مسجد مقدس جمکران، اقدام به فراخوان «نخستین مقالات، آثار ادبی و هنری دانشگاهیان و حوزویان به مناسبت راهپیمایی اربعین حسینی (علیه‌السلام) با محوریت «نقش امام حسین (علیه‌السلام) در مهدویت و امر ظهور» کردیم که تاکنون تعدادی اثر را به دبیرخانه ارسال کرده‎اند. در واقع کار محتوایی این فراخوان بر عهده مجموعه کانونهای مهدویت دانشجویی است. اختتامیه در تاریخ ۱۹ آبانماه برگزار خواهد شد.

امیر رضایی، دبیر کانون مهدویت دانشجویی دانشگاه تهران جنوب در این نشست ضمن ارائه برنامه‎های کانون مهدویت آن دانشگاه، گفت: زمانی که شروع به فعالیت در دانشگاه کردیم، به دنبال راهکارها و برنامه‎های متعددی جهت کیفیت‎بخشی فعالیتها برای مخاطبان بودیم بنابراین بحثمان را از دشمن‎شناسی عرصه مهدویت آغاز کردیم. سپس کارها را در قالبهای مختلفی همچون دی وی دی و … به مخاطبین عرضه کردیم که با استقبال خوبی از جانب دانشجویان مواجه شدیم.

وی با اشاره به اهمیت کارهای هنری در فعالیتهای مهدوی تصریح کرد: تصویرسازی مهمترین ابزاری است که می‎توان توسط آن ارزشهای اسلام و انقلاب را نشان داد. در همین راستا برای یازدهمین جشنواره فیلم کوتاه صد ثانیه‎ای فجر فیلم کوتاهی ساختیم. این فیلم بر مبنای حدیث امام صادق(ع) که فرمودند «امام زمان (عجل ‌الله تعالی فرجه) در بازارهای شما راه می‎رود» ساخته شد و هم‎اکنون نیز در حال تولید فیلم کوتاه برای همین جشنواره هستیم که فراخوان آن تا دی‎ماه است.

توکلی، دبیر کانون مهدویت آزاد اسلامشهر با اشاره به اینکه مذاق جوانان در این برهه از زمان برای دریافت اطلاعات تغییر یافته است، گفت: منابعی که اکنون در اختیار داریم، باید به زبان هنر ترجمه کرد تا تأثیرگذاری آن بیشتر شود و در این راستا یکی از فعالیتهای‎مان در دانشگاه بر اساس تولید و تدوین بود.

علیرضا آقامحمدصادق از اعضای کانون مهدویت دانشگاه اسلامشهر، رضا یوسف‎پور، فعال فرهنگی دانشگاه امیرکبیر، مردانی، فعال دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی، بهنام قلی‎پور، فعال و رابط فرهنگی دانشگاه تهران مرکزی از جمله افرادی بودند که دیدگاه‎های خود را بیان کردند.

بر پایه این گزارش عمده مسائلی که اعضای نشست روی آن تأکید داشتند، اهمیت به بحث تصویرسازی و تدوین در راستای برنامه‎های معرفتی  و علمی کردن بحث مهدویت بود. همچنین عدم حمایت کافی از سوی مسئولین دانشگاه برای تأمین بودجه اجرای برنامه‎ها، عدم وجودی محتوای متقن و ضعف در اجراء از معضلاتی بودند که اعضای نشست روی آن توافق داشتند. این نشستها به صورت هفتگی در همین محل ادامه خواهد داشت.

انتهای‎پیام/

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *