نشست بررسی جایگاه مسجد مطلوب در شهر مدرن برگزار میشود

به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، دکتر سید مجید امامی رییس بنیاد پژوهش و نشر مسجد جمکران با اشاره به روز جهانی مسجد گفت: اسلام هویتی به نام مسجد را پدید آورد تا به نیازهای عبادی، آموزشی، سیاسی و نظامی جامعه ی اسلامی پاسخ دهد از اینرو مقام معظم رهبری درباره ی آن فرموده اند: «مسجد نه فقط در زمان ما و نه فقط در كشور عزیز اسلامی ما بلكه در نقاط مختلف عالم و در طول تاریخ، منشا آثار بزرگ و نهضتهای بزرگ و حركات اسلامی بزرگی شده است».
وی افزود: مسجد به عنوان بااهمیت ترین فضای معماری اسلامی همواره نقش بسیار پررنگی در شکل گیری و روند توسعه ی شهرها بر عهده داشته و جایگاه رفیعی در حوزه ی فرهنگی و اجتماعی پیدا کرده است؛ تا آنجا که در شکل گیری شهرهای جهان اسلام، به ویژه ایران، همواره نقش محوری بازی می کرد و بافت های شهری، حول آن ها نقش می بستند.
رییس بنیاد پژوهش و نشر مسجد جمکران ادامه داد: اما امروزه بر خلاف گذشته مساجد نتوانسته اند با معماری زمان و عصر خود در هم آمیزند و از لحاظ فرمی و عملکرد ظاهری، همسو و همگام با نیازهای معاصر شوند. از دیگر سو، سیمای کلی شهرهای ما نیز تا حد زیادی عاری از مفاهیم اعتقادی، اجتماعی و فرهنگی شده و حضور مساجد در شهرها، به عنوان مهم ترین عنصر ساختار شهر، بسیار کم رنگ شده و نقش آن در سازمان دهی فضای شهرهای اسلامی نادیده گرفته میشود.
امامی گفت: از اینرو در سالروز به آتش کشیده  شدن مسجد الأقصی به دست صهیونیست ها که به عنوان روز جهانی مسجد مطرح شده، فرصتی دست داد تا در پژوهشکده مهدویت و آینده اندیشی مسجد جمکران طی نشستی علمی نگاهی نو بیندازیم به نسبت میان مسجد مطلوب و شهر مدرن.
رییس بنیاد پژوهش و نشر مسجد جمکران اظهار داشت: این نشست علمی در دو موضوع «بررسی فقهی نسبت امامت و امارت و جایگاه اجتماعی مسجد در شکل گیری آن» و «بازشناسی نسبت مسجد با توسعه یافتگی شهری» با حضور اساتید حوزه و دانشگاه آقایان حجت الاسلام و المسلمین صمصام الدین قوامی، دکتر ابراهیم فیاض، دکتر محمود نجاتی حسینی، دکتر سید مجید امامی، دکتر عبدالحسین کلانتری و دکتر میثم فرخی در روز یکشنبه سی و یکم مردادماه از ساعت ۹صبح در سالن اجلاس ساختمان امام خمینی مسجد جمکران برگزار می شود.
وی در پایان خاطر نشان کرد: در این نشست از کتاب «سیاستگذاری مسجد در جمهوری اسلامی ایران» نوشته آقای دکتر میثم فرخی با حضور مؤلف رونمایی خواهد شد.
انتهای پیام/

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *