هم‌اندیشی تخصصی بررسی جایگاه سندی و تاریخی مسجد جمکران برگزار شد

به گزارش مرکز خبر روابط عمومی مسجد مقدس جمکران، نخستین جلسه از سلسله نشست‌های هم‌اندیشی تخصصی بررسی جایگاه تاریخی و سندی تاسیس و توسعه مسجد مقدس جمکران پیش از ظهر امروز به همت مرکز پژوهش‌های این مسجد با حضور جمعی از اندیشمندان و صاحبنظران حوزوی و دانشگاهی در سالن امام خمینی(ره) مسجد مقدس جمکران برگزار شد.
حجت الاسلام سیدمحمد رضی اشکوری از پژوهشگران عرصه مهدویت در ابتدای این نشست به بیان تاریخچه مسجد مقدس جمکران پرداخت و اظهار کرد: با توجه به تاریخچه بنای این مکان مقدس می‌توان هفتاد شبهه و اشکال بر سند بنای مسجد مقدس جمکران وارد کرد که این ایرادات به پنج شاخه تقسیم می‏شوند.
وی با تاکید بر اینکه بخش زیادی از این اشکالات دارای پاسخ‎هایی هستند که در طول تاریخ به آنها پرداخته شده است، اظهار کرد: شیخ محمد ابی جعفر بابویه قمی درباره نحوه تاسیس مسجد مقدس جمکران بیان کرده است که سبب بنای آن به قول امام (عجل الله تعالی فرجه) و سفارش خاص به شیخ عفیف صالح حسن بن مثله جمکران بوده و در ادامه به تشریح چگونگی شکل‌گیری و انجام آن واقعه پرداخته است.
این پژوهشگر مهدوی ادامه داد: از جمله اشکالاتی که مطرح می‌شود، تقدم تاریخ وفات مؤلف بر خود روایت است؛ یکی از راه‎های بررسی تاریخ نسبت به این روایت آن است که در انطباق تاریخی بررسی شده تا مشخص شود که این واقعه در سال ۳۹۳ روی داده است یا سال ۳۷۳ که احتمال بیشتر همان قول ۳۹۳ است.
اشکوری با بیان اینکه از دیگر فعالیت‎های پژوهشی در این مسیر می‌توان به بررسی نحوه تالیف کتاب مونس ‏الحزین اشاره کرد، گفت: ابن شهرآشوب، مونس الحزین را به فتال نیشابوری منتسب می‏‌کند ولی بسیاری دیگر آن را به شیخ صدوق نسبت می‏‌دهند.
وی افزود: سوال بعدی این است که حسن بن مثله جمکرانی کیست؟ باید شخصیت شناسی مناسبی در خصوص این شخصیت انجام تا توثیق او بررسی شود؛ همچنین اشکالات فقهی و کلامی نیز بر این روایت بار است که باید به آن نیز اشاره کرد.
این محقق و پژوهشگر حوزوی در ادامه به برخی شبهات دیگر در ارتباط با تاسیس مسجد مقدس جمکران پرداخت و ابراز کرد: ورود شبانه و بیدار کردن حسن مثله از خواب، بلند صبحت کردن در کوچه و باز کردن درب منزل بدون اجازه، سخن گفتن بدون سلام با حسن بن مثله و سخن گفتن با اشاره به وی از دیگر اشکالاتی است که به واقعه بنای مسجد مقدس جمکران به امر امام زمان(عجل الله تعالی فرجه) وارد می‌شود که البته پاسخ اکثر آنها مشخص است.
اشکوری افزود: از دیگر سئوالات مطرح شده در این خصوص می‌توان به شرافت مکه، کعبه، مسجد سهله و حتی شهر قم اشاره کرد که به صورت مکرر در روایات به آن اشاره شده، ولی در ارتباط با مسجد جمکران هیچ گزارشی در احادیث نشده است؛ این قبیل سئوالات در حوزه حدیثی است که علمای علم حدیث به آن پاسخ می‏‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: در ارتباط با مسجد مقدس جمکران باید تاسیس آن از نظر سندی، تاریخی، رجالی، فقهی، اعتقادی و حدیثی مورد بررسی و پژوهش جدی قرار گیرد و تاریخ آن به بهترین شکل در اختیار علاقمندان قرار گیرد.
در ادامه این مراسم، آیت الله نجم الدین طبسی و حجت الاسلام والمسلمین غیب غلامی به تشریح مباحث خود پرداختند.
انتهای پیام/

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *