۱۰ تا از زیباترین مساجد دنیا

مساجد همیشه برای مردم احترام خاصی داشته اند و مخصوصا مسلمانان جهان که مساجد را خانه خدا می دانند و برایشان بسیار ارزشمند است. حتما تا به حال مساجد زیبایی را دیده اید که نماد هنر و معماری انسانی است. در این مقاله می خواهیم به ۱۰ تا از زیباترین مساجد دنیا اشاره کنیم پس با ما همراه باشید.

مساجد بیش از هزاران سال به عنوان عبادتگاه مسلمانان در سراسر جهان وجود داشته است. تا به امروز، زیبایی و تاریخ غنی این مکان های مقدس همچنان الهام بخش بازدیدکنندگان است. ما ۱۰ مسجد خیره کننده از سراسر جهان را لیست می کنیم که نفس شما را می گیرد.

مسجد شیخ لطف الله

روبرت بایرون یک بار گفت که شهر اصفهان در ایران به اندازه ای زیبا بود که می توانست با آتن و روم رقابت کند ، اما به دلیل فاصله جغرافیایی آن از دنیای غرب زیاد مورد کاوش قرار نگرفت. مکانی که روبرت بایرن را انقدر شیفته خودش کرده بود مسجد شیخ لطف الله است که بین سالهای ۱۶۰۲ و ۱۶۱۹ در زمان شاه عباس اول ساخته شده است ، یک شاهکار معماری و یک فضای چند منظوره که کاروانسرای سلطنتی ، حمام ها ، ضرابخانه سلطنتی و بیمارستان را نیز در خود جای داده است.

مسجد آقسانقور

مسجد (Aqsunqur) در قرن ۱۴ میلادی با افتخار در پایتخت مصر ، قاهره ایستاده است. انعکاس یک سبک واضح عثمانی ، همراه با کاشی های معمولی ایزنیک به شکل درختان سرو و لاله ها در گلدان ها قرار دارد و این مسجد همچنین دارای مقبره هایی است که شمس الدین آقسونقور و پسران بیشمارش آن را بنا کرده اند.

مسجد الحرام

مسجد الحرام واقع در شهر مکه در عربستان سعودی یکی از برجسته ترین مساجد در اسلام است زیرا اولین خانه خدا برای پرستش خدا از سوی بشر در این مکان نامگذاری شده است. مسجد الحرام نه تنها بزرگترین مسجد جهان است ، بلکه مقدس ترین مسجد محسوب می شود. با مساحت ۸۰۰*۴۰۰ متر مربع عظیم ، می تواند تا چهار میلیون نفر را در هنگام حج  سالانه اسلامی و وظیفه شرعی و اجباری برای مسلمانان پذیرا باشد.

مسجد الاقصی

مسجد الاقصی واقع در شهر قدیمی اورشلیم که در فهرست یونسکو قرار دارد، بنایی خیره کننده است که در طول تاریخ چندین بار مورد بازسازی قرار گرفته است زیرا به طور مکرر در معرض زلزله قرار دارد. تا امروز، این مکان سومین مکان مقدس در اسلام است که اعتقاد دارد محمد در طول سفر شبانه از مسجد الحرام مکه به اینجا منتقل شده و سپس به آسمان رفته و معراج رفته است. هر هفته جمعه ، این مکان سرشار از هزاران نمازگزار مسلمان است که نمازهای خود را در خارج از صحن های مقدس می خوانند.

مسجد حسن دوم

مسجد حسن دوم بزرگترین مسجد در مراکش و هفتمین مسجد جهان است که از سال ۱۹۹۳ در خط ساحلی اقیانوس اطلس را در کازابلانکا بنا شده است. مناره های آن با ۲۱۰ متر جزو بلندترین مناره ها هستند و در بالای آن لیزری قرار دارد که نوری به سمت مکه، می تاباند. در داخل دیوارها از سنگ مرمر صاف ساخته شده و کف شیشه ای به بازدیدکنندگان این امکان را می دهد تا نگاهی اجمالی به کف دریا در سالن اصلی بیندازند.

مسجد آبی  

مسجد آبی که قسمت اصلی آسمان استانبول را تشکیل می دهد ، دارای شش مناره سوزن مانند است و برای هر کسی که از این شهر باشکوه بازدید می کند ، باید از آن دیدن کند. این بنا در زمان حاكم عثمانی احمد اول بین سالهای ۱۶۰۹ و ۱۶۱۶ در میان یک سری گنبد و نیمه گنبد ساخته شده است. در کنار آبشار زیبا از گنبد هایی که از گنبد بزرگ مرکزی به پایین قرار دارند، سقف با ۲۰۰۰۰ کاشی آبی ایزنیک با گل ها، درختان و نقوش انتزاعی می درخشد.

مسجد اوبودیا

مسجد اوبودیا در شهر سلطنتی کوالا کانگسار زیباترین مکان عبادی مالزی محسوب می شود. این بنا از چهار مناره و یک گنبد طلایی تشکیل شده است که توسط معمار انگلیسی آرتور بنیسون هوباک به فرمان سلطان ادریس مشیدال اعظم شاه طراحی شده است. سلطان نذر كرد كه به عنوان شكرانه بهبودي از بيماري، مسجدي با زيبايي خاصی بسازد. امروز، این نماد افتخار بزرگی برای همه مسلمانان در ایالت پراک است.

 

مسجد وزیرخان

مسجد وزیرخان که در شمال شهر لاهور پاکستان و در یکی از شلوغ ترین جاده های این منطقه واقع شده است، از قرن هفدهم میلادی تاکنون سراپا استاده است و یکی از مهمترین نشانه های این شهر است. این مسجد، از داخل و خارج ،با نقاشی های دیواری و کاشی هایی که عمدتا دارای رنگ های کبالت ، آبی سرولوسی ، سبزه ها ، نارنجی ها ، زردها و بنفش ها هستند ، تزیین شده است. منظره از بالا مشرف به بازار کشمیری یکی از نفس گیرترین نقاط دیدنی لاهور است.

مسجد و کلیسای جامع قرطبه

در قلب جنوب اسپانیا، مسجد کوردوبا یکی از بهترین نمونه های معماری مور در اینجا است. اگرچه این ساختمان در ابتدا یک کلیسای کاتولیک بود که در قرن ۶ ساخته شده بود ، اما وقتی جهان اسلام در قرن ۸ به اسپانیا گسترش یافت ، این بنا به یکی از ۳۰۰ مسجد اروپایی تبدیل شد که برای رقابت با شکوه و عظمت قسطنطنیه و دمشق ساخته شده بود. در سال ۷۱۱ به دو نیمه مسلمان و مسیحی تقسیم شد و در قرن شانزدهم دوباره به کلیسای کاتولیک روم تبدیل شد.

 

مسجد جامع شیخ زاید

پایتخت امارات متحده عربی میزبان یک مسجد سفید درخشان است که دارای بزرگترین فرش دستباف جهان است که توسط بیش از ۱۲۰۰۰ صنعتگر و یک لوستر کریستالی ۱۲ تنی ایجاد شده است. مسجد شیخ زاید که در ابوظبی مجلل واقع شده، بازتاب سلایق مذهبی خانواده سلطنتی است. با مجموع ۸۲ گنبد و بیش از ۱۰۰۰ ستون ، زیبایی های بزرگ مسجد توسط استخرهای انعکاسی اطراف آن تقویت می شود.

خلاصه مطلب

در این مطلب برای شما درباره مساجد زیبا دنیا که از جمله آنها مساجد ایران هم بوده است را برایتان بیان کردیم که امیدواریم مورد توجه بوده باشد و از آن لذت ببرید.

Author: مسجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *